Követelmények

Budapesti Műszaki és 
Gazdaságtudományi Egyetem
Villamosmérnöki és Informatikai Kar
Műszaki Informatika Szak
Informatikai Infrastruktúra szakirány

 

Tantárgy Adatlap
és tárgykövetelmények

2005. január 31.

Önálló laboratórium

2. Tantárgy kódja Szemeszter Követelmény Kredit Nyelv Tárgyfélév
  vimm4356
7
0 +0+2f 2 magyar 1/3

3. A tantárgyfelelős személy és tanszék:

dr. Majzik István docens, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék (MIT)

4. A tantárgy előadója:

Feladatonként a hallgatókhoz hozzárendelt konzulensek a Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék munkatársainak köréből.

5. A tantárgy az alábbi témakörök ismeretére épít:

-

6. Kötelező/ajánlott előtanulmányi rend:

Nincs.

7. A tantárgy célkitűzése:

Az önálló laboratórium célja, hogy a hallgatók három félév alatt szakmai konzulens irányítása mellett egy önálló mérnöki feladatot oldjanak meg, elsősorban a szakirány témaköréhez kapcsolódva. A feladatmegoldás során a hallgatók megismerkednek a szakmailag igényes mérnöki munka minden lényeges fázisával és az egyes részfeladatokat a lehető legnagyobb mértékben önállóan végzik el.

8. A tantárgy részletes tematikája:

Az önálló laboratórium teljesítése során megoldandó mérnöki feladat minden hallgató esetén más és más, így mindenkire érvényes tematikát nem lehet megadni. A feladatok megoldása során tipikusan szükségesek a következő lépések:

  • irodalomkutatás,
  • a hasonló feladatok illetve megoldások megismerése és ezek értékelése,
  • a feladatspecifikáció pontosítása,
  • a környezettel (felhasználókkal, informatikai rendszerekkel) való interfészek tervezése,
  • a megoldás részletes tervezése,
  • megvalósítás és lépésenkénti verifikáció,
  • a megvalósítás értékelése (validáció),
  • a felhasználhatósági korlátok megállapítása,
  • a felhasználói és tervezési dokumentáció elkészítése.

Az alábbiakban azt a néhány pontot illetve ütemezést ismertetjük, amelyek teljesítését minden hallgatótól elvárjuk.

A tárgy első félévében:

  • A tárgy első féléve bevezet a megismerendő technológiába egy kisminta-feladat megoldásán keresztül.
  • A feladat kiválasztása az első oktatási héten történik a konzulensek által felkínált témaválaszték alapján. A témákra webes felületen kell jelentkezni, az esetleges konfliktusok (pl. több hallgató jelentkezik ugyanazon témára) feloldására a konzulenssel és a szakirányfelelős oktatóval való egyeztetés után a tárgyfelelős tesz javaslatot. A jelentkezést elmulasztó hallgatókat a tárgyfelelős osztja be konzulensekhez.
  • A választott témát a konzulens részletesen ismerteti a hallgatóval, és egyeztetik a féléves munka ütemezését. A félév során a hallgató előre meghatározott időpontokban heti rendszerességgel egyeztet a konzulensével a feladat kidolgozásáról és a szükséges részfeladatok végrehajtásáról.
  • A 7. oktatási hét végére elkészül a hallgató egyoldalas feladatkiírása, ami meghatározza a félév végéig elvégzendő feladatot és a megoldáshoz szükséges lépéseket.
  • Az egy tématerületen dolgozó hallgatók 8-10 fős csoportokat alkotnak, és a félév során kiselőadások sorozatával ismertetik egymással a feladatuk kidolgozását. A kiselőadásokat a tématerület megbízott felelőse koordinálja.
  • A kiselőadások anyagát valamint a feladat megoldása során keletkező részeredményeket (pl. irodalmi áttekintés, szoftver tervek, modellek) a hallgatók webes felületen elérhető önálló laboratórium dokumentum adatbázisban rögzítik.
  • A félév utolsó 2 oktatási hetében a hallgatóknak 10 perces, számítógépes vetített fóliákkal kísért kiselőadás formájában be kell számolniuk a félév során végzett munkáról. A kiselőadást kérdések követik kb. 2-3 percben. A beszámolóra a jelenlévő konzulensek részjegyet adnak. A beszámolókat előzetes egyeztetés után 8-10 fős szekciókban a tárgyfelelős szervezi. Az adott szekcióban a hallgatók és konzulenseik az összes előadást meghallgatják.
  • A félév végén a hallgatók előre megadott formátumban egyoldalas írásos összefoglalót készítenek a félév során végzett munkáról magyar és opcionálisan angol nyelven. Az egyoldalas összefoglalót a szorgalmi időszak végéig fel kell tölteni a megadott önálló laboratórium dokumentum adatbázisba.
  • A félév lezárásához az egyoldalas összefoglalón kívül még el kell készíteni a konzulens által meghatározott, feladat-specifikus dokumentumokat és ezeket szintén fel kell tölteni az önálló laboratórium dokumentum adatbázisba.

9. A tantárgy oktatásának módja (előadás, gyakorlat, laboratórium):

Laboratórium, amelynek keretében minden hallgató munkáját konzulens segíti és felügyeli egyénenkénti konzultációval.

A konzulensnek el kell készítenie a féléves munkára vonatkozó feladatkiírást a hallgató által készített tervezet alapján. A feladatkiírásnak tartalmaznia kell a feladat specifikációját, a feladat ütemezését, valamint a szükséges tanszéki erőforrások igénybevételének tervezetét.

A hallgató feladata, hogy az elkészített feladatkiírásban szereplő munkaterv szerint oldja meg feladatát. Ha a hallgató nem a tanszéken dolgozik, akkor hetente egy alkalommal a konzulensének be kell számolnia a munka előrehaladásáról. A félév végén minden hallgatónak beszámolót kell tartania.

A konzulens feladata, hogy a munka végzéséhez szükséges feltételekről gondoskodjon (pl. konzultáció szervezése tanszéki vagy külső szakértővel, speciális szolgáltatások, alkatrészek, szoftverek megrendelése). Amennyiben a hallgató úgy érzi, hogy konzulense számára a megfelelő feltételeket nem biztosítja, akkor a tárgyfelelőshöz majd a tanszékvezetőhöz fordulhat.

10. Követelmények:

a. A szorgalmi időszakban:

A munkabeosztás betartását, a munka előrehaladását és a hallgató felkészülését a konzulens folyamatosan ellenőrzi. Ha a munkavégzés nem a tanszéken történik, a hallgatónak akkor is rendszeresen be kell számolnia a tanszéki konzulensnek. A félév végén egyeztetett időpontban a hallgató kiselőadás formájában számol be az általa végzett munkáról.

A félév végi jegy megszerzésének szükséges feltétele a konzulens által elfogadott színvonalú félévközi munka, a félév végi beszámoló megtartása valamint az egyoldalas összefoglaló és a konzulens által meghatározott dokumentáció elkészítése.

A félévvégi jegy 4 részjegyből tevődik össze átlagolással, ezek a következők: (1) szakmai színvonal, (2) az elkészített dokumentáció színvonala, (3) a félév során mutatott aktivitás és (4) a félév végi beszámolóra kapott részjegy. Az aktivitás és dokumentáció részjegyeket a hallgató konzulense állapítja meg. A beszámoló és a szakmai színvonal részjegyeket a beszámolón résztvevő konzulensek együttesen határozzák meg.

b. A vizsgaidőszakban: -

c. Elővizsga: -

11. Pótlási lehetőségek:

A félévközi követelmények közül a félév végi beszámoló a vizsgaidőszak első két hetében különeljárási díj befizetése mellett pótolható.

12. Konzultációs lehetőségek:

Az önálló laboratórium teljesítése a feladatot kiíró konzulenssel való rendszeres félévközi konzultációkat tesz szükségessé.

13. Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom:

A hallgató által kiválasztott feladathoz kapcsolódó szakirodalom feladat-specifikus. A kötelezően megismerendő szakirodalmat a konzulens határozza meg.

14. A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka (a tantárgyhoz tartozó tanulmányi idő körülbelüli felosztása a tanórák, továbbá a házi feladatok és a zárthelyik között (a felkészülésre, ill. a kidolgozásra átlagosan fordítandó/elvárható idők félévi munkaórában, kredit x 30 óra, pl. 5 kredit esetén 150 óra)):
 

Kontakt óra
30
Félévközi készülés órákra
10
Felkészülés zárthelyire
0
Referátum elkészítése
0
Kijelölt írásos tananyag elsajátítása
20
Vizsgafelkészülés
0
Összesen
60

15. A tantárgy tematikáját kidolgozta:
 

Név: Beosztás: Tanszék, Int.:
dr. Majzik István egyetemi docens MIT
dr. Naszádos László egyetemi adjunktus MIT
© 2010-2024 BME MIT | Hibajelentés | Használati útmutató