Kritikus rendszerek főspecializáció (MIT)
Célkitűzés
Biztonság szempontjából kritikus rendszerekkel találkozunk például gépjárművek, vasutak és repülők fedélzeti rendszerei esetén. De ugyanilyen kiemelt jelentőségűek az üzletileg kritikus szolgáltatások és számítógépes infrastruktúrák is. Napjainkban e kritikus rendszerek 70-80%-át szoftver alkalmazások teszik ki.
A kritikus rendszerek és szoftverek fejlesztési folyamata általában eltér a hagyományos (pl. webes és mobil) alkalmazásokétól, hiszen a hibák nagyobb kockázata miatt szigorúbbak az ellenőrzési módszerek (pl. tesztelés, hibaelemzés). Ugyanakkor a kritikus rendszerek esetén is alkalmazzák a legújabb technológiákat (pl. intelligens algoritmusokat, adatelemzést, autonóm működést, blockchain technológiákat) - hiszen a mérnökök előtt olyan kihívások vannak, mint például az önvezető autók, autonóm robotok, okos eszközök és intelligens kiberfizikai rendszerek fejlesztése.
A Kritikus rendszerek főspecializáció missziója, hogy olyan elit mérnökinformatikusokat képezzen ki, akik jártasak a kritikus rendszerek tervezésében, fejlesztésében, ellenőrzésében és üzemeltetésében, és bármilyen európai munkahelyen megállják a helyüket.
A specializáció tantárgyai
Bővebb információ a Hibatűrő Rendszerek Kutatócsoport weboldalán.
Jellegzetes témák
Beágyazott rendszerek:
|
Modellalapú tervezés
|
Üzleti folyamatok
|
IT szolgáltatások
|
Önálló labor és diplomatervezés
Projektek és ipari kapcsolatok
Az elmúlt tíz évben 15, közvetlenül az Európai Unió által támogatott nemzetközi kutatási projektben vettünk részt. Aktív tagjai vagyunk számos nemzetközi szakmai szervezetnek. Ipari kutatás-fejlesztési projektjeinkben olyan új, innovatív szoftveralapú megoldásokat hozunk létre, amelyek jelentősen megkönnyítik a mérnökök munkáját. Ezekbe a projektekbe rendszeresen bekapcsolódnak hallgatóink is.
Hallgatóink sikerei
- TDK munkák: 2005 óta 7 első díjas OTDK dolgozat, 26 kari első díjas dolgozat.
- Ösztöndíjak: Köztársasági ösztöndíjak, szakmai KBME (díjak 30%-a)
- Tanulmányutak: CERN Technical Student Program (Genf). IBM Great Minds ösztöndíj (Zürich), Google Technical Internship (Dublin, Zürich)
- Kitüntetések: Best Paper Award (Springer)