Farkas Martin

doktorandusz
A doktorandusz fényképe

Elérhetőségek

Szoba: 
IB414
Iroda: 
1117 Budapest, Magyar tudósok krt. 2. I. ép. IB414
Tel.: 
+36 1 463-3579
Fax: 
+36 1 463-4112
Email: 
farkas (*) mit * bme * hu
Személyes honlap: 
http://home.mit.bme.hu/~farkas/
Konzulens: 
Kocsis Imre
Tanulmányok kezdete: 
2025
Tanulmányok vége: 
2029

Kutatás

Doktori téma: 
Decentralizált bizalmi megoldások modell alapú tervezése
Publikációs lista, tudománymetriai táblázat és szerzői oldalak:  ResearcherID  ORCID  Google Scholar  ResearchGate
A blokklánc alapú és egyéb elosztott főkönyvi technológiai (decentralized ledger technology, DLT) rendszerek jelentősen kibővítették az informatikai rendszerekben a gyakorlatban alkalmazható integritás-bizalmi modellek skáláját - hibatűrő és támadás-ellenálló konszenzus-mechanizmusok alkalmazásával. A különböző blokklánc platformokon végzett közvetlen (vagy kriptográfiai elköteleződéseken keresztül közvetett) adatkezelés mellett egyre hangsúlyosabb a a blokkláncok együttes “source of dependability” és “source of security” szerepe is. A “Layer 2” megoldások például külső feldolgozású tranzakciók véglegesítését végzik a “Layer 1” blokkláncokon, a szabványos és az EU-ban is széles körű bevezetés előtt álló “ellenőrizhető tanúsítvány” (Verifiable Credential, VC) megoldások pedig identitáskezelésre és digitálisan aláírt állítások ellenőrzésére – de nem tárolására – használhatnak decentralizált “ellenőrizhető adatregisztereket”. Emellett egyre több “Layer 0” – a blokkláncokat integráló – megoldás is rendelkezésre áll.
 
Ebben a környezetben egyre inkább fontos tervezési kérdés mind az, hogy egy adott alkalmazás esetén a különböző funkciókhoz hogyan érdemes a decentralizáció jellegét megválasztani, mind pedig az, hogy az egyes “rétegekben” hogyan biztosíthatóak az integritáson túlmutató extrafunkcionális kényszerek. Utóbbi különösen aktuális problémának ígérkezik a VC-k területén, ahol alkalmazásspecifikusan kell megtalálni a megfelelő egyensúlyt az állítás-ellenőrzők információhitelességi követelményei és a tanúsítvány-alanyok bizalmassági és privacy elvárásai között, a nem felfedő bizonyítások (Zero Knowledge Proofs, ZKP) alkalmazásának lehetőségét is figyelembe véve. Ezek a kihívások több alkalmazási területen is érezhetőek ma már, a pénzügyi rendszerektől a közigazgatáson keresztül a formálódó “adatpiacokig” és EU adatterekig.
 
A témához kapcsolódó fő kutatási feladatok:
  • Olyan modellezési módszertant javasolni, mely akár a centralizált vagy decentralizált megvalósítástól függetlenül, a mérnöki szakterületi modellezés szintjén is képes az adatintegritási, adatmegismerhetőségi és egyéb releváns extrafunkcionális követelményeket reprezentálni.
  • Az adattárolás és adatcsere decentralizációját érintő tervezési döntések szisztematikus felmérése, majd a modellvezérelt szoftver- és rendszertervezés modern módszereinek adaptálása a tervezési döntések támogatására.
  • A modern kvalitatív hibaterjedés-analízis módszereinek adaptálása a különböző tervezési döntések az extrafunkcionális jellemzőkre való hatásának hatékony becslésére (pl. adatmegismerhetőség, állítás-ellenőrizhetőség).
 

Oktatás

© 2010-2025 BME MIT | Hibajelentés | Használati útmutató