Villamosenergia-minőség monitorozása LabVIEW alatt
doktorandusz
Szoba: IE415 |
A kiírás adatai
A villamosenergia minőségének, megbízhatóságának és rendelkezésre állásának számos mérőszáma van, ennek az önálló labororatóriumi munkának azonban nem célja ezek mindegyikével foglalkozni. A munka során az alábbi, a minőséget jellemző mennyiségekkel kell a hallgatónak foglalkoznia:
- a hálózati frekvencia ingadozása,
- a feszültség jelalakjának felharmonikus-tartalma,
- az esetleges feszültségkimaradás ("blackout"), feszültségcsükkenés ("brownout") vagy feszültségletörés ("voltage dip") detektálása.
Ezek közös jellemzője, hogy a hálózati feszültségjel (3-fázisú mérés esetén feszültségjelek) digitalizálásával és digitális jelfeldolgozási algoritmusok futtatásával meghatározhatóak. A feldolgozás valós időben történik, de lehetőséget kell biztosítani a jelelakok mentésére és offline feldolgozására is. A legfontosabb algoritmusok a diszkrét Fourier transzformációra (DFT) épülnek: alapharmonikus frekvencia, felharmonikus-tartalom, illetve pillanatnyi teljesítmény becslése. A mérési adatok gyűjtése és kiértékelése egymással párhuzamosan, valós időben történik, kihasználva a LabVIEW által használt grafikus "G" nyelv lehetőségeit a párhuzamos, időzítőkkel ütemezett programozásra.
A hallgató feladata a mérés megtervezése, a szenzor illesztése, a mérésadatgyűjtés, valamint a valós idejű kiértékelés és a grafikus kijelzés megvalósítása LabVIEW környezetben. A feladat elvégzéséhez jelelméleti és jelfeldolgozási alapismeretekre, valamint a grafikus programozás iránti nyitottságra van szükség. A LabVIEW környezet ismerete előny, de nem követelmény.
A feladatra BSc és MSc hallgatók jelentkezését egyaránt várom.