Panellakás termikus identifikációja
doktorandusz
Szoba: IE415 |
A kiírás adatai
A lakóépületek és munkahelyek fűtésének és hűtésének szabályozása kulcsfontosságú műszaki feladat. A megfelelő szabályozás megtervezéséhez szükséges a helyiség termikus identifikációja. Az identifikáció a gerjesztés és a válasz kapcsolata alapján igyekszik a rendszert parametrikusan leírni. A gerjesztés jelen esetben a lakás fűtése és hűtése: a téli időszakban a fűtéscsövek hőmérséklete, a nyári időszakban a klíma által leadott hűtőteljesítmény. A válasz a lakás egy kitüntetett pontján mért hőmérséklet. A gerjesztések között implicit módon megjelenik a külső hőmérséklet is (a napsütés hatása a lakás tájolása miatt elhanyagolható).
A hallgató feladatai a következők:
1. Egy egyszerű fizikai modell alapján a lakás termikus időállandóinak nagyságrendi becslése, ez a lapján a szükséges mintavételi frekvencia meghatározása.
2. A programozott hőmérséklemérés megtervezése és megvalósítása (a fűtéscsőnél, illetve a lakás kitüntetett pontján). Hűtés esetén a klíma működésének programozott rögzítése.
3. Az előzetes ismeretek alapján a parametrikus modell főbb jellemzőinek (fokszámainak, esetleges késleltetésének) meghatározása.
4. A mért adatok alapján a modell paramétereinek (és azok bizonytalanságainak) meghatározása. Erre rendelkezésre állnak a MATLAB időtartománybeli, illetve frekvenciatartománybeli identifikációt végző toolboxai.
A feladathoz szükséges a jelek és rendszerek elméletének ismerete, valamint alapvető jelfeldolgozási és fizikai ismeretek. Jó előrehaladás esetén lehetőség nyílik az eredmények publikálására (szakmai folyóiratban vagy konferencián).
A feladatot elsősorban MSc hallgatók számára ajánlom, de erősen motivált BSc hallgatók jelentkezését is örömmel fogadom.