Segédletek
1. Jegyzőkönyv. A témalaboratóriumi munkát dokumentáló mű a jegyzőkönyv. Célja az elvégzett munka olyan dokumentálása, amelynek alapján valaki más a munkát folytatni tudja, anélkül hogy Veled vagy a konzulenseddel hosszan konzultálna. A jegyzőkönyv elkészítése felkészít az önálló laboratórium dokumentálására, ezért érdemes komolyan venni. Még néhány szempont:
-
Terjedelme 8-10 oldal. Amennyiben a munka nagysága megköveteli, a terjedelem lehet ennél nagyobb, de kerüljük a terjengős dolgozatokat. A jegyzőkönyv felépítését az oldal végén ismertetjük.
-
Mellékletben helyezzük el az elkészült műszaki alkotás dokumentációit (kapcsolási rajz, huzalozási rajz, forráskódok, szoftver felhasználói felülete, használati útmutató stb.).
-
A jegyzőkönyvet pdf formátumban kell elkészíteni és feltölteni a Házi feladat portálra.
-
Az oldal végén egy mintát bemutatunk.
2. Szóbeli beszámoló. Minden önálló laboros félévet egy kisebb konferencia zár, és a témalabornak is ez a követelménye. Ennek célja, hogy mindenki beszámoljon arról, hogy mit végzett az elmúlt félévben, és meghallgatva a többi előadást, értékelni tudja a saját munkáját a többiekéhez képest. Az előadással kapcsolatos legfontosabb tudnivalók a következők:
-
Az előadások időpontjait a sok érdekelt miatt elég nehéz összeegyeztetni, ezért a végleges ütemezés általában csak a beszámolók előtti héten készül el. Ezt igyekszünk minél előbb kihirdetni.
-
A beszámolók nyilvánosak, így szívesen látunk minden érdeklődőt valamennyi szekción. Az előadások nyelve magyar.
-
Mindenkinek végig kell hallgatnia azt a szekciót, amelyben előad.
-
Az előadások 7 percesek és az előadások után lehetőség van kb. 3 percben kérdésekre válaszolni. Az időket szigorúan betartatjuk, hogy a kitűzött menetrendet tartani tudjuk. A nemzetközi, tudományos konferenciák példáját követve a túl hosszúra nyúló előadásokat akár félbe is szakítjuk, úgyhogy érdemes előre lemérni az előadás idejét.
-
Előfordulhat, hogy valaki olyan betegségben szenved, amely miatt szóbeli előadás tartása különös nehézséget jelent számára. A Power Point prezentációt ez esetben is el kell készíteni, de az előadás alól felmentést adhatunk. Ha ilyen probléma merül fel, egyeztesd konzulenseddel.
-
Az előadások közben nincs idő demonstrációra, mivel ennek technikai előkészítése sok nehézségbe ütközne, és sok esetben az előadás rovására menne.
-
Az előadáson tiszteljétek meg társaitokat és konzulenseiteket azzal, hogy nem egy kinyúlt pólóban és kopott nadrágban, zsebre dugott kézzel ismertetitek munkátokat. Kiindulás lehet az öltöny-ing-nyakkendő viselet, ennek egy-két eleme esetleg elhagyható.
-
Többszemélyes feladat ismertetésénél az előadások épülhetnek egymásra, de mindenképpen különüljön el, ki mit csinált, az előadások személyenként is értékelhetők legyenek.
-
Az előadásokhoz rendelkezésre áll egy számítógép, Acrobat Reader-rel, illetve PowerPoint-tal, minimum 1024x768-as felbontású kivetítővel.
-
Az oldal végén leírunk pár tanácsot az előadás felépítésére, gyakorlására vonatkozóan.
Jegyzőkönyv felépítése. A javasolt struktúra a következő:
-
Címoldal
-
Feladatkiírás
-
Tartalomjegyzék
-
Bevezetés (a feladat értelmezése, a specifikáció pontosítása)
-
A tervezés részletes leírása, a választott megoldások indoklása
-
A megtervezett műszaki alkotás értékelése, továbbfejlesztési lehetőségek
-
Irodalomjegyzék
-
Mellékletek (dokumentációk: kapcsolási rajz, huzalozási rajz, beültetési rajz, forrás file-ok, kész program, installálási és használati útmutatók stb.)
Szóbeli beszámoló készítése. Az alábbiak segítséget nyújtanak az előadás elkészítéséhez.
- Az előadás célszerű felépítése
- Hogyant tartsunk kiselőadást? (Készítette: Tóth Csaba)
- Hogyan gyakoroljuk az előadást?
DSP labor |
FPGA labor |
NES labor |
Zárójegyzőkönyv |
||
Prezentáció |