Kutatók Éjszakája 2012.
Kutatók Éjszakája – 2012.09.28.
I épület, E szárny, II. emelet 225. BME Bosch beágyazott rendszerek laboratórium (16:00-19:00)
Az autónkba beépülő számítástechnika világa
- Autóverseny szimulátort vezethetsz, ahol a sebességet egy valódi autó automata sebességváltó vezérlője kapcsolgatja, és a sebességet egy valódi műszerfalról olvashatod le.
- Számítógép-hálózat egy ajtóban – Egy mai autó ajtajának már olyan összetett elektronikája van, hogy az elektronikus komponenseket speciális számítógép-hálózattal kötik össze. Bemutatjuk egy autó leszerelt ajtajának belső szerkezetét és egyetemi hallgatók által készített újfajta elektronikáját.
- Automata sebességváltó testközelből (személygépkocsi erőátviteli rendszere és annak vezérlése): egy kis kiállítás keretében megismerkedhetsz az erőátvitel múltjával, jelenével és a Bosch által megálmodott jövőjével. Hallhatsz olyan új rendszerekről, mint a CVT (continuous variable transmission - fokozatnélküli váltó), Double-Clutch (dupla kuplung) és a hibrid hajtások.
- „Zenélő" villanymotor és mágnesszelep – Ez a program egy interaktív játszóház keretében mutatja be az automata sebességváltókat. Ha még soha nem zenéltél egy mágnes szelepen vagy olajpumpa villanymotorján, akkor itt a lehetőség, hogy megkomponáld saját művedet és beállj a Bosch váltóvezérlő csoportjának „zenekarába”.
- Mikroszámítógépek testközelből – Hogyan épülnek fel a mai modern beágyazott rendszerek? Mi a különbség egy asztali számítógép és egy beágyazott rendszer között? Milyen lépésekből áll egy ilyen rendszer kifejlesztése? Mi az egychipes mikroszámítógép?
- Kis robotjárművek „produkciói” – vonalkövető robot, akadály-elkerülő robot, két keréken egyensúlyozó robot.
- Mosolyvezérelt csokiautomata – Ha rámosolyogsz a csokiautomatára, kidob neked egy csokit. Az automata kamerája és számítógépes programja felismeri az emberi arcot, érzékeli az arc mimikáját, a mosolyt, és ez vezérli az áruautomatát.
I épület, E szárny, III. emelet 317. DSP laboratórium (16:00-19:00)
Aktív zajelnyomás: hogyan lehet ellenzajjal csendet teremteni?
Az aktív zajcsökkentés alapja, hogy olyan "másodlagos" zajt vagy rezgést kell létrehozni, amely a kívánt helyen az eredeti "elsődleges" zajjal interferálva, kioltja azt. A másodlagos zajt leggyakrabban hangsugárzókkal hozzák létre, a kioltás helyén pedig mikrofonokat helyeznek el, ezek jelei alapján szabályozható a másodlagos zaj.
Laboratóriumunkban mindenki saját fülével győződhet meg látványos - vagy inkább "hallványos" - formában az eljárás működőképességéről.