Vizsga információk
A vizsga szóbeli, a tételsor 2009-ben az alábbi:
- Technológia, komplex szoftverrendszerek alapproblémái, szoftverminőség, fejlesztési folyamat és kézbentartása. Diszkrét rendszerek leírásának nehézségei, hibakezelés, tesztelés problémái.
- Programozási paradigmák, procedurális és deklaratív megközelítés, procedurális nyelvek fejlődése, strukturáltság megjelenése.
- Objektumorientált programozás, osztály és objektum viszonya, objektum típusa, az információ rejtés megvalósulása objektumorientált programozás során, az objektumorientáltság ismérvei. Java példák.
- Objektum állapota, viselkedése, azonosság, értékadás, élettartam, interfész, objektumok közötti kapcsolatok, láthatóság, az objektumok közötti kommunikáció. Sablonok. Java példák.
- Párhuzamos eseményvezérelt rendszerek, alapfogalmak, ütemező és feladatai, ütemezési algoritmusok. Ütemezés hardware és software megvalósítása. Java példák.
- Folyamatok leírásának eszközei, szálak, architektúrális és tervezési minták (általában és ebben a környezetben).
- A beágyazott rendszerek gyakori rendszerarchitektúrái és azok hatása a párhuzamos eseményvezérelt szoftverre.
- Kölcsönös kizárás, szinkronizáció, kommunikáció módszerei közös memóriával rendelkező rendszerekben.
- Kölcsönös kizárás, szinkronizáció, kommunikáció módszerei elosztott rendszerekben, architektúrális minták elosztott rendszerkhez.
- A párhuzamos eseményvezérelt programozás architektúrális mintái, egyszerű párhuzamos architektúráktól a beágyazott operációs rendszerig.
- Szoftverfejlesztés módszerei és módszertana, a modell szerepe. Az UML nyelv és helye a szoftverfejlesztés folyamatában.
- UML diagrammok, használati-eset diagramm és osztálydiagramok, alkalmazási köreik.
- UML diagrammok, szekvencia és aktivitás diagrammok, alkalmazási köreik.
- UML diagrammok, állapotdiagram, alkalmazási köre, implementációs lehetősége.
A vizsgán a tételsor első 7 és második 7 tételéből 1-1 tételt kell húzni. Ezek után 30 perc áll rendelkezésre a felkészülésre, amely során ajánlott írott vázlatot készíteni a tételekről. A vázlat alapján a vizsga során elbeszélgetünk az anyagról, és a vizsgajegy "kialakul".
Figyelem: A tárgyat záróvizsgaként választók számára is ez a tételsor! A záróvizsgán a 14 tételből 1-et kell húzni, de a keresztkérdések során persze bármelyik téma előkerülhet...
Submitted by Kovácsházy Tamás on 2010. August 16. 19:01 | Last updated: 2010. August 16. 19:01