Előadások
Egészségügyi Informatika és biostatisztika tárgy tematikája
1.) 2020. szeptember 11. (Péntek) Az R adatelemzési nyelv alapjai I.
A gyakorlat során a hallgatók az előadáson megismert R adatstruktúrákra (vector, matrix, list, data frame) és alapvető műveletekre vizsgálnak meg alkalmazási példákat. Az ezt követő laborfoglalkozáson megismerkednek az adattábla-struktúra létrehozásának módjával, statisztikai függvények használatával, adattáblák összefűzésével, részhalmazok szűrésével, valamint az adattáblák exportálásával, importálásával. Ezt követően a hallgatók betekintést nyernek a hiányzó adatok kezelésének módjaiba, továbbá az adatok származtatásának és a leíró statisztikák készítésének módszereibe.
2.) 2020. szeptember 18. (Péntek) Az R adatelemzési nyelv alapjai II.
A gyakorlat során a hallgatók az előadáson megismert vezérlési szerkezetekre, adattípusokra vizsgálnak meg alkalmazási példákat. Ezt követően a laborfoglalkozáson megismerkednek adattípusok ellenőrzésének módjaival, alkalmazzák a tanult vezérlési szerkezeteket, továbbá függvényeket hoznak létre és ellenőrzik azok működését.
3.) 2020. szeptember 25. (Péntek) Az R adatelemzési nyelv alapjai - Leíró statisztikák, eloszlások vizualizálása
A gyakorlat folyamán a R nyelv egyik leggyakrabban használt vizualizációs csomagjának, a ggplot2-nek az alkalmazási lehetőségeit tekintik át. Majd ezt követően a laborfoglalkozáson többféle, adatelemzési tevékenységhez kapcsolódó vizualizációs feladatot valósítanak meg.
4.) 2020. október 2.(Péntek) Biostatisztikai alapok I. Statisztikai minta, mintavételezés, statisztikai erő számítása, populációk összehasonlítása.
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerik az eloszlások vizsgálatának módszereit, valamint a középértékek és a szóródási mutatók (terjedelem, eltérés, szórás, variancia, koncentráció) számításának módjait. Mindemellett betekintést nyernek egy vizsgálat statisztikai ereje számításának és a populációk összehasonlításának módszereibe.
5.) 2020. október 9. (Péntek) Biostatisztikai alapok II: hipotézistesztelés és konfidencia
intervallumok, gyakori statisztikai tesztek.
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerik a hipotézistesztelés lépéseit és a konfidenciaintervallum szerkesztésének folyamatát. Mindemellett betekintést nyernek a különböző parametrikus és nem parametrikus statisztikai tesztek számításának menetébe, figyelembe véve azok alkalmazhatósági feltételeit.
6.) 2020. október 16. (Péntek) Biostatisztikai alapok III: Lineáris regresszió, GLM
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerik a korreláció számítás és a lineáris regressziós modellezés részleteit. Majd több probléma megoldására alkalmazzák a tanultakat és értelmezik az eredményeket.
7.) 2020. október 23. szünet
8.) 2020. október 30. (Péntek) Biostatisztikai alapok IV: Túlélési elemzés,logisztikus
regresszió.
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerkednek a logisztikus regressziós modellezés, valamint a túlélési elemzés eszköztárával, különös tekintettel a Kaplan-Meier és a Cox-regressziós módszerekre.
9.) 2020. november 6. (Péntek) Bayesi megközelítés.
A gyakorlat folyamán a hallgatók betekintést nyernek a bayesi megközelítést megvalósító módszerek számítási hátterébe, majd ezt követően a laborfoglalkozáson számos példát vizsgálnak meg és alkalmazzák a tanult módszereket.
10.) 2020. november 13. (Péntek) Hálózati medicina és rendszerbiológia.
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerkednek a hálózati modellezés területén alkalmazott módszerekkel. Ezt követően feladatokat oldanak meg az egyik gyakran használt R-csomaggal, a qgraph-fal.
14.) 2020. november 20. (Péntek) Valószínűségi modellezés, következtetés, döntéstámogatás
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerkednek a valószínűségi hálók alapjaival, a Bayes-hálók struktúrájának és paraméterezésének részleteivel. Egy Bayes-háló konstrukciója mellett betekintést nyernek a háló struktúrája illetve paraméterezése tanulásának részleteivel. Végezetül megismerik a valószínűségi hálók döntéselméleti kiterjesztéseit, a döntési hálókat.
12.) 2020. november 27. (Péntek) Nyílt nap
11.) 2020. december 4. (Péntek) Oksági kapcsolatok
A gyakorlat és a laborfoglalkozás folyamán a hallgatók megismerkednek a strukturális egyenlet modellezés (SEM) és az oksági Bayes-háló alapú megközelítésekkel, melyek az oksági kapcsolatok különböző szemléletű reprezentációját valósítják meg.
13.) 2020. december 11. (Péntek) Egészségügyi kódrendszerek - vendégelőadás
BayesCube letöltés.